||

Studnia w Bongo pii

Bongo pii to w aczoli znaczy: brak wody. Wieś Bongo pii położona jest w dystrykcie Kitgum, na północy Ugandy. Odwiedziliśmy ją w grudniu 2022 r. Rejon zamieszkuje ok 1200 osób. Najbliższe ujście wody oddalone było ok. 5 km pieszo przez busz, od gospodarstwa, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielami lokalnej wspólnoty.

Oczywiście utrudniony dostęp wody to tylko jedno z tamtejszych codziennych zmartwień. Inne to – edukacja dla dzieci, gdyż najbliższa szkoła – a praktycznie szałas – oddalona jest o kilka kilometrów oraz brak dostępu do opieki medycznej. Najbliższy ośrodek zdrowia – oddalony jest o kilkadziesiąt kilometrów.

Ludzie jednak się nie poddają. Żyją prosto, uprawiając kasawę, kukurudzę, czy słodkie ziemniaki. A za każde dobro są wdzięczni. I za obecny dostęp do wody…

Budując studnie głębinowe, zapewniamy bezpieczną wodę. Zmniejszamy tym samym ryzyko zachorowań i powikłań, zwłaszcza wśród dzieci.

Odwiert w Bongo pii trwał od czwartku 30 sierpnia do poniedziałku 4 września 2023 r.

Prace wykonała firma z Gulu, która wcześniej robiła odwiert w rejonie Karamoja.

Do wody dowiercono się na 75 metrach. Obecnie trwają prac wykończeniowe studni.

Od teraz wieś zamiast Bongo pii można nazwać Pii madwong, czyli pełno wody : ).


Dziękujemy Wam Drodzy Darczyńcy za wsparcie projektu kolejnej studni na północy Ugandy.


Doceniam działania SORUDEO Africa dla budowy studni w północnej Ugandzie. Modlę się o szerszą współpracę z osobami i organizacjami w niesieniu pomocy potrzebującym.”.

— John Baptist Odama, arcybiskup Gulu

Koszt studni na północy Ugandy to ok. 30 tys. PLN

Obejmuje badania hydrologiczne, odwiert, testy wody, prace wykończeniowe. Wdzięczność lokalnej społeczności jest bezcenna.

Udostępnij

Podobne artykuły