W stronę Afryki – audycje w Radio eM 107.6 FM
Czytelnia
Fundamentem są więzi
O dzieciach z ulic Lusaki, potrzebie bezpieczeństwa i codzienności w ośrodku Dom Nadziei mówi br. Jacek Rakowski MAfr Od prawie 20 lat prowadzisz Dom Nadziei, pomagając dzieciom znajdywanym na ulicy….
Lipcowe wsparcie dla Domu Nadziei
W lipcu przekazaliśmy 7000 USD na wsparcie bieżących działań Domu Nadziei w Lusace. To przede wszystkim zapewnienie wyżywienia ponad 80 chłopcom, a także wsparcie ich edukacji. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom za…
Jak potrzaskane szkło
rozmowa z Sophie Muriuki, psychologiem organizacji HAART Kenya Od lat pomagasz ofiarom handlu ludźmi. Co łączy te historie? Kilkanaście lat pracuję w różnych obszarach traumy. Szczególnie z ludźmi, którzy byli…
Nowa studnia powstała w Lakongera
Odwiert we wsi Lakongera trwał od 1 do 4 grudnia. Do wody dostaliśmy się na głębokości 101 metrów. Wsie Lakongera i Laditoywee i Bongo pii odwiedziliśmy w grudniu 2022 r….
To dzięki Wam! Wielkie wsparcie dla Domu Nadziei
Dzięki Państwa życzliwej odpowiedzi naszą akcję wsparcia dla Domu Nadziei w Lusace, byliśmy w stanie przekazać już 100 tys. PLN na pomoc dla ośrodka. Dziękujemy. I pomagamy dalej! 100 tys….
Przy studni w Pukumu a Tek
30 czerwca spotkaliśmy się przy studni w Pukumu a Tek. Odwiert, pierwszy wykonany w grudniu 2022, napotkał na wiele trudności w związku ze skałą na głębokości 30 metrów. W sumie…
Czy będzie pokój? To Bóg wie, nie ja…
Nie łatwo jej było wspominać ostatni rok w Tigraju. Podczas naszej rozmowy płakała. Łzy mieszały się ze wzburzeniem. Poczucie bezsilności z wyznaniem, że myśląc o swoim kraju, pozostaje jej już…
Dzieci z ulic Lusaki, czyli o przywracaniu nadziei
„Uciekają z domów. Nie wiedzą co ulica z nimi zrobi. Ja wiem, bo widziałem jak ulica osacza i niszczy dzieci. Ale czy mają przez to mieć stracone życie? Każdy wyjazd na ulicę to kolejne dziecko w ośrodku” – mówi Jacek.
Poza wami nie mam nikogo
Powiedziała, że najbardziej poszkodowane, spośród dzieci jakie spotkała, są dziewczynki, bo to zdrowie chłopców jest priorytetem w rodzinach. I że 10 proc. dzieci, które trafiają na leczenie, dociera zbyt późno….
Polska pod baobami
Jesteśmy w Masindi, pięć godzin jazdy od Kampali. Powietrze gorące i statyczne, dokoła soczysta zieleń. Przed nami biały kościół, naznaczony czasem. Na odrapanej fasadzie wyraźny napis: „Polonia Semper Fidelis”. Tak,…
Zadrapania, poezja i muzyka
– Malowanie związane jest z przemianą. To już ponad 14 lat. Przez te lata sam się zmieniłem. I to widać na tych obrazach. Kiedyś były wygłaskane. Teraz dominują zadrapania –…
Nie przed zachodem słońca
Zamieszkująca północną Ugandę, grupa etniczna Aczoli ma bogate dziedzictwo kulturowe. Wyraża się ono w różnorodnych obrzędach, tańcu czy muzyce. Jedną z ważniejszych uroczystości dla Aczoli, jest zawarcie małżeństwa. Przygotowania do…
Twarzą w twarz z ich koszmarami
W czasie wojny, jaką Boża Armia Oporu (LRA) prowadziła w Ugandzie przeciw rządowi Yoweri Museveniego, uprowadzonych zostało ponad 60 tys. dzieci. Małoletni żołnierze to jedne z ofiar wielu współczesnych form…
Grazie Elio. Miał w sobie siłę i dobroć…
Ponad dwa lata temu w Gulu, w północnej Ugandzie, na terenie szpitala Lacor, pożegnano brata Elio Croce. Miał w sobie siłę i dobro, które ujmowały i przyciągały. ’Był jednym z…
Nie odtrącaj tych, którzy są obcy
Zabrali nas do buszu dla jednego celu, do walki. Przez wiele strasznych rzeczy przeszliśmy. Do dziś trudno zapomnieć. a chcesz zapomnieć… – Joseph zawiesza głos. Wojna na północy Ugandy skończyła…