Kampala. Grób kabaki Mwangi, w byłym kompleksie pałacowym Kasubi wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO
||

Grobowce kabaków już nie na liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu

Znajdujące się w Kampali, stolicy Ugandy, grobowce Kasubi, gdzie pochowani są władcy dawnego tradycyjnego królestwa Bugandy, zostały przywrócone do świetności. Tym samym obiekt, będący na liście światowego dziedzictwa kulturowego, usunięto z listy obiektów zagrożonych.

Grobowce Kasubi to kompleks tradycyjnych chat ludu Ganda, krytych strzechą. Od 2001 roku obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miejsce uległo zniszczeniu w pożarze w roku 2010 roku. Zniszczeniu uległ wtedy główny budynek, znany jako Muzibu-Azaala-Mpanga. Znajdowały się w nim grobowce czterech kabaków (królów) Bugandy. Od tego czasu Kasubi znalazło się na liście obiektów w zagrożeniu.

Program odbudowy miejsca zakończył się z początkiem września. Jak poinformował Komitet Światowego Dziedzictwa, który we wrześniu obradował w Riyadzie, obiekt został przywrócony „do pożądanego stanu zachowania”

W ocenie dyrektor generalnej UNESCO, Audrey Azoulay – cytowanej przez africanews –  rekonstrukcja Kasubi „to doskonała wiadomość dla całej społeczności międzynarodowej w czasie, gdy priorytetem dla Światowego Dziedzictwa jest zapewnienie większej przestrzeni obiektom afrykańskim.”  To właśnie w krajach Afryki znajduje się połowa obiektów będących na liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu.

Według UNESCO, Kasubi, dawny pałac kabaków, wybudowany w 1882 r. i przekształcony w cmentarz królewski w 1884 r., jest „wybitnym przykładem stylu architektonicznego rozwijanego przez potężne królestwo Bugandy od XIII wieku i później”.

Udostępnij

Podobne artykuły