Dramat dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej trwa

Raport niezależnych ekspertów ONZ dot. praw człowieka w Republice Środkowoafrykańskiej ujawnia fakty szerzącej się przemocy na tle etnicznym oraz akty brutalności, których ofiarami padają dzieci – podaje serwis VOA.

Sprawcami są członkowie różnych grup zbrojnych, lecz również sił obrony i bezpieczeństwa, jak prywatnych firm wojskowych czy ochroniarskich.

W ocenie wysokiego komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Volkera Türka,  „rzadko zdarza się znaleźć kraj z tak niepokojącymi wynikami”. Szczególnie ofiarami przemocy, zwłaszcza seksualnej, padają dziewczęta.

W zeszłym roku odnotowano 647 przypadki wykorzystania dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej. Większość dotyczyła wykorzystywania dzieci w konflikcie zbrojnym, przemocy oraz wykorzystywania seksualnego.

Wg raportów ONZ, formacje zbrojne, które przed rokiem podpisały porozumienie pokojowe, były odpowiedzialne za 35% udokumentowanych aktów przemocy, w tym zabójstw, porwań, przetrzymywania, znęcania się, niszczenia infrastruktury i przywłaszczania mienia.

I choć liczba naruszeń popełnionych wobec dzieci w 2022 roku spadła w porównaniu z rokiem poprzednim, to w wyniku konfliktu dzieci nadal padają ofiarami, tak działań zbrojnych jak i wykorzystywania seksualnego.

Mohamed Ag Ayoya, zastępca specjalnego przedstawiciela MINUSCA, sił pokojowych ONZ w Republice Środkowoafrykańskiej, zwraca uwagę, że dzieci nadal są bezkarnie gwałcone, porywane, zabijane, okaleczane i rekrutowane przez grupy zbrojne i siły bezpieczeństwa.

Wg. Biura ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych, w Republice Środkowoafrykańskiej ponad dwa miliony ludzi, czyli jedna trzecia populacji, potrzebuje pomocy humanitarnej, aby przeżyć.

Ponad 2,7 miliona mieszkańców tego kraju doświadcza braku bezpieczeństwa żywnościowego, a 642 tys. jest na skraju głodu. Setki tysięcy, zwłaszcza dzieci, poniżej piątego roku życia, cierpią z powodu ostrego niedożywienia.

Ponadto ponad pół miliona dzieci w wieku od 3 do 17 lat nie chodzi do szkoły. To czyni je podatnymi na rekrutację przez grupy zbrojne oraz wykorzystywanie i handel ludźmi.

Źródło: voanews.com

Udostępnij

Podobne artykuły