Budzący strach Gule Wamkulu chcą zmienić wizerunek

Tancerze Gule Wamkulu z Zimbabwe (krajem pochodzenia tańca jest Malawi), których wielu się obawia, postrzegani są przez społeczeństwo jako stowarzyszenie tajemnicze, rytualne i stosujące przemoc.

Ten negatywny wizerunek, na który wpływ ma pojawianie się grupy naśladowców, chce zmienić organizator pierwszego festiwalu Gule Wamkulu, organizowanego w Harare.

„Świętujemy naszych przodków, którzy przywieźli kulturę z Malawi, ale odeszli. To bolesne, że postrzega się naszą kulturę jako należącą do ludzi, nie potrafiących myśleć i pozbawionych wykształcenia” – mówi organizator festiwalu, Notice Mazura.

Reputacja Gule Wamkulu została nadszarpnięta w Zimbabwe z powodu mnożenia się grup naśladowców, które dopuszczają się przestępstw, takich jak wymuszenia, kradzieże, wykorzystywanie seksualne.

Lider organizacji Gule Wamkulu twierdzi, że konieczne jest rozróżnienie między prawdziwymi praktykującymi Gule Wamkulu, a tymi, którzy się podszywają.

 „Wygląd Gule Wamukulu, a czasem zachowanie tancerzy Nyau, sprawia, że ​​ludzie zakładają i myślą, że mogą być oni agresywni. Niektórzy nawet przypisują Gule Wamukulu uprawianie czarów, co nie jest prawdą. Oczywiście Gule Wamukulu z Nyau znają się na wielu tradycyjnych lekarstwach, tak jak inni” – zauważa Kennedy Kachuruka, lider Organizaci Gule Wamkulu.

Początki tańca Gule Wamkulu sięgają XVII wieku i ludu Chewa zamieszkującego Malawi, Mozambik i Zambię.

Udostępnij

Podobne artykuły