Już nie bongo pii ale pii madwong czyli
tam gdzie jest wiele wody

odwiert sierpień/wrzesień 2023

Bongo pii to w aczoli znaczy: brak wody. Wieś Bongo pii położona jest w dystrykcie Kitgum, na północy Ugandy. Odwiedziliśmy ją w grudniu 2022 r. Rejon zamieszkuje ok 1200 osób. Najbliższe ujście wody oddalone było ok. 5 km pieszo przez busz, od gospodarstwa, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielami lokalnej wspólnoty.

Oczywiście utrudniony dostęp wody to tylko jedno z tamtejszych codziennych zmartwień. Inne to – edukacja dla dzieci, gdyż najbliższa szkoła – a praktycznie szałas – oddalona jest o kilka kilometrów oraz brak dostępu do opieki medycznej. Najbliższy ośrodek zdrowia – oddalony jest o kilkadziesiąt kilometrów.

Ludzie jednak się nie poddają. Żyją prosto, uprawiając kasawę, kukurudzę, czy słodkie ziemniaki. A za każde dobro są wdzięczni. I za obecny dostęp do wody…

Budując studnie głębinowe, zapewniamy bezpieczną wodę. Zmniejszamy tym samym ryzyko zachorowań i powikłań, zwłaszcza wśród dzieci.

Odwiert w Bongo pii trwał od czwartku 30 sierpnia do poniedziałku 4 września 2023 r.

Prace wykonała firma z Gulu, która wcześniej robiła odwiert w rejonie Karamoja.

Do wody dowiercono się na 75 metrach. Obecnie trwają prac wykończeniowe studni.

Od teraz wieś zamiast Bongo pii można nazwać Pii madwong, czyli pełno wody : ).


Dziękujemy Wam Drodzy Darczyńcy za wsparcie projektu kolejnej studni na północy Ugandy.


Doceniam działania SORUDEO Africa dla budowy studni w północnej Ugandzie. Modlę się o szerszą współpracę z osobami i organizacjami w niesieniu pomocy potrzebującym.”.

— John Baptist Odama, arcybiskup Gulu

Koszt studni na północy Ugandy to ok. 30 tys. PLN

Obejmuje badania hydrologiczne, odwiert, testy wody, prace wykończeniowe. Wdzięczność lokalnej społeczności jest bezcenna.