Opowieść Davida (fragment)

Pokazuje budynek kościoła, który prowadzi od listopada 2017. Został wybudowany w 1952 przez kombonianów. W czasie wojny, gdy w Pabo znajdował się IDP camp, kościół służył dla blisko 60 tys. osób. Wszyscy tu się zbierali. Do dziś wiele tu powojennych zniszczeń. Parafia Immaculate Heart of Mary w Pabo to jedna z duwdziestu siedmiu należących do diecezji Gulu. Mieszka na jej terenie ponad 70 tys. osób.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Blażyca

 

A jeśli piszesz o naszych tradycjach. Tak wiele jest bogactw naszej rodzimej kultury. Drzewo shea  jest jednym z najważniejszych drzew w kulturze Aczoli. To drzewo które przynosi ludziom życie. W okresie suszy, ludzie wierzą, że jego brak deszczu spowodowany jest niezadowoleniem przodków, którzy karają ich przez zsyłanie suszy. Co więc ludzie robią? Aby udobruchać przodków z owoców shea sporządzają moo yaa, mieszają ją z miodem i dają do garnka uczynionego z paala. Zabierają to na wzgórze i zostawiają tam to jedzenie dla jok. Dodają też trochę simsim. Jak skosztujesz jest to bardzo smaczne.

 

 

Drzewo shea to jest drzewo życia. To drzewo, które leczy rany. Moo yaa wymieszana z  paala, leczą rany. Smarujesz nimi ciało. A gdy dziecko rodzi się w domu, również jemu smaruje się mu pępek mieszaniną moo yaa i paala. W tradycji Aczoli, nie możesz ściąć tego drzewa, bo ścinając je niszczysz życie.  Ścięcie drzewa shea to tabu. Jeśli zetniesz, odpowiadasz przez szefem wioski będziesz aresztowany przez szefa wioski. Tak się rzeczy mają.

 

Drzewo shea kwitnie sezonowo. Jest czas kwitnienia i czas zbiorów. Gdy przychodzi czas zbiorów, rwot zarządza ludziom aby zbierali owoce. Nie możesz zbierać ich sam dla siebie. Zbierasz dla wspólnoty. Obowiązuje tutaj dyscyplina. Nie możesz wspinać się na drzewo i strząsać owoców. Owoce mają spaść same. Naturalnie. Wtedy się je zbiera. Zewnętrzna powłoka jest bardzo słodka, sycąca. Wnętrze - to orzech poddawany suszeniu. Następnie jest smażony i wyciska się z niego olej. To tradycja...

 

Chodźmy teraz, pokażę ci naszą szkołę podstawową St. Mary. Uczy się tu dwa tysiące dzieci. Wiele tu mamy wciąż do zrobienia. Wyremontować zniszczone budynki, zakupić ławki, bo dzieci siedzą na podłodze. Potrzebne są tablice, książki, materiały do pracy domowej. Zwłaszcza dla dziewcząt. W czasie dnia mają mało czasu, mają swoje domowe obowiązki. Czas na naukę pozostaje im wieczorami. Przydałby też system baterii słonecznych. Jeśli by był zainstalowany, mamy światło i dzieci mają szansę uczyć się popołudniami. Mamy tu też wiele projektów. Są chęci, ale możliwości bardzo ograniczone. Ważny jest projekt rolniczy. Mamy różne grupy farmerów. Sadzimy, plewimy, produkujemy żywność....

 

 

menu
Instagram

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest SORUDEO AFRICA, siedziba: 40-085 Katowice, Mickiewicza 21.