Szkolą się do walki przeciw dżihadystom

W Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej rozpoczęły się coroczne ćwiczenia wojskowe, prowadzone przez armię Stanów Zjednoczonych. Celem jest pomoc armiom krajów Afryki Zachodniej w powstrzymaniu nasilającego się w rejonie Sahelu dżihadyzmu.

Manewry pod nazwą Flintlock potrwają do 15 marca. Około 1300 wojskowych z 29 krajów szkoli się w zakresie taktyk przeciwdziałania oddziałom islamistycznych formacji powiązanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim.

W zeszłym roku gospodarzem Flintlock 2022  było Wybrzeże Kości Słoniowej. Udział wzięło wtedy udział ponad 400 uczestników z dziesięciu krajów. Tegoroczne ćwiczenia mają na celu dalsze wzmacnianie zbiorowej zdolności krajów sprzymierzonych i partnerskich do sprostania kluczowym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa.

W wyniku dotychczasowych działań grup dżihadystycznych w rejonie tysiące osób straciło życie, a miliony musiało opuścić miejsca zamieszkania.

Działania dżihadystów nasilone są przede wszystkim w regionie Sahelu – w Mali, Burkina Faso i Nigrze. Tymczasem Mali i Burkina Faso zakończyły współpracę wojskową z Francją na rzecz aliansu z Rosją.

Przemoc rozprzestrzenia się również na państwa wybrzeża. W Ghanie w 2022 r. odnotowano zwiększenie liczby ataków ze strony niezidentyfikowanych grup militarnych, które mogą mieć powiązania z dżihadystami .

Stany Zjednoczone twierdzą, że chcą pomóc krajom afrykańskim powstrzymać zagrożenie ekstremistyczne, zanim rozprzestrzeni się ono dalej w regionie.

W tegorocznych ćwiczeniach Flintlock, po raz pierwszy znajdują się również szkolenia morskie wobec rosnącego zagrożenia piractwem w Zatoce Gwinejskiej.

Ghana obawia się również potencjalnej współpracy dżihadystów z piratami, co niewątpliwie odbiłoby się na gospodarce krajów wybrzeża.

Ghana jest częścią Accra Initiative. To porozumienie wojskowe obejmujące kraje wybrzeża Afryki Zachodniej, którego celem jest walka rozprzestrzeniającym się ekstremizmem islamskim w krajach Sahelu.

W ocenie ekspertów czynnikami sprzyjającym rozwojowi grup ekstremistycznych są powszechna bieda, wysoka inflacja i brak miejsc pracy. dla młodych mężczyzn stwarzają

To stwarza sprzyjające warunki do rekrutacji młodych mężczyzn w szeregi.

Flintlock to najważniejsze i największe doroczne ćwiczenia operacji specjalnych dowództwa USA w Afryce. Wdbywają się corocznie od 2005 roku w regionie Sahelu w Afryce wśród krajów uczestniczących w Trans-Sahara Counter-Terrorism Partnership. Są planowane przez siły operacji specjalnych krajów afrykańskich, Special Dowództwo Operacyjne – Afryka i Departament Stanu USA w celu rozwijania zdolności i współpracy między afrykańskimi siłami bezpieczeństwa w celu ochrony ludności cywilnej.

źrodło: africanews/africom.mil

Udostępnij

Podobne artykuły