Kulu pong ki gange, czyli budujemy studnie na północy Ugandy

Ciężar zaopatrywania w wodę spoczywa tu na kobietach i dzieciach. Dojście do źródła lub najbliższej studni i powrót z pełnymi baniakami zajmuje nawet kilka godzin dziennie. Aby ułatwić dostęp do wody budujemy studnie głębinowe. Pomagając tak, zmniejszamy tym samym ryzyko chorób powodowanych brakiem dostępu do wody zdatnej do picia. 

 

Kulu pong ki gange, czyli jezioro napełnia sie z małych dopływów.. . to przyslowie aczoli. Tak i powstaja studnie, z różnych dopływów dobra.

Poprzez SORUDEO dotychczas powstało kilkanaście studni w wiejskich terenach dystryktów Amuru i Kitgum na północy Ugandy, w tym osiem przy pomocy Darczyńców z Polski.

 

Prace, w zależności od miejsca, wymagały odwiertów na głębokość od ok 60 do ponad 90 metrów. W czerwcu wywierciliśmy studnię we wsi Pabala Opwony w dystrykcie Agago (zobacz TUTAJ).

 

Poprzednie studnie wybudowaliśmy dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli z Polski, we wsiach: Latodore, Opok, Ryemakilyok, Abye, Apaa, Nimaro. Powstał również sanitariat dla dzieci przy szkole w Pabo.

 

Studnia, we wsi Opok, została w całości ufundowana przez rodzinę z Tychów. Studnia w Nimaro - dzięki zaangażowaniu autorów bloga "Fotostopem przez świat", którzy zorganizowali zbiórkę społeczną pośród mieszkańców Głogowa.

 

Obecnie potrzeba wybudowania kolejnych studni we wsiach Laditoywee, Bongo pii, Lakongera w dystrykcie Kitgum. Koszt odwiertu jednej studni głębinowej w rejonie to 24 000 000 UGX (ugandyjskich szylingów) ≈ 30 000 PLN

 

Laditoywee

okręg Loliya

podokręg Orom

dystrykt Kitgum

985 mieszkańców

Bongo pii

okręg Kiteny

podokręg Orom

dystrykt Kitgum

880 mieszkańców

Lakongera

okręg Kiteny

podokręg Orom

dystrykt Kitgum

1100 mieszkańców

Opwony (zrealizowana)

okręgPabala

podokręg Parabongo

dytrykt Agago

ok. 3000 mieszkańców

 

 

 

>>> ZBUDUJ Z NAMI KOLEJNĄ STUDNIĘ <<<

FUNDACJA SORUDEO AFRICA

BANK PKO BP

Numer konta: 77 1020 2313 0000 3102 1064 2363

EU: PL 55 1020 2313 0000 3102 1064 2371

USD: PL 27 1020 2313 0000 3302 1064 2389

TYTUŁ: STUDNIE

Szybki przelew: TUTAJ

 

 

 

Północna Uganda mierzy się z wieloma wyzwaniami. Największymi z nich to wciąż obecna powojenna trauma i skrajne ubóstwo. Ludzie  tu doświadczyli niewyrażalnych okrucieństw, ich domy i dobytek zostały zniszczone, dzieci były uprowadzane, by zostać dziećmi-żołnierzami, wielu było torturowanych, wielu trwale okaleczonych.

 

Choć od zakończenia rebelii Bożej Armii Oporu (więcej w książce: Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy) minęła ponad dekada, to trzy czwarte populacji ciągle żyje w ubóstwie i zmaga się z traumą spowodowaną wykorzystywaniem seksualnym, gwałtami, zmuszaniem do zabijania, przeżywając wewnętrzny ból, który prowadzi do alkoholizmu i nawrotu przemocy domowej.

 

 

Życie ludzi koncentruje się wokół drobnej działalności rolniczej. Zbieranie owoców: mango, orzechy, uprawa kukurydzy, kasawy, fasoli - to główna działalność gospodarcza społeczności w rejonie.

 

Niewielki procent mieszkańców zajmuje się drobnym handlem, głównie produktami rolnymi. Kryzys związany z ograniczonym dostępem do wody, powodowane tym złe warunki sanitarnych i higienicznych są odczuwalne w codziennym życiu na wsiach.

 

Ciężar zaopatrywania w wodę spoczywa natomiast na kobietach i dzieciach. Dojście do źródła lub najbliższej studni zajmuje i powrót z pełnymi baniakami zajmuje nawet kilka godzin każdego dnia.

 

Natomiast czerpanie wody  z zanieczyszczonego źródła często skutkuje chorobami, które utrudniają chodzenie do szkoły, pracy i zajmowanie się rodziną. Trzeba też pamiętać, że kobiety wymagające szczególnej opieki (w podeszłym wieku, chore i niepełnosprawne) nie są w stanie dojść do trudnodostępnych źródeł.

 

W czasie drogi do źródła, kobiety i dzieci są też bardziej narażone na molestowanie i napaści na tle seksualnym. Zaś noszenie wody na głowach w 20 litrowych kanistrach na długim dystansie jest przyczyną problemów i bólu kręgosłupa.

 

 

 

 

>>> ZBUDUJ Z NAMI KOLEJNĄ STUDNIĘ <<<

FUNDACJA SORUDEO AFRICA

BANK PKO BP

Numer konta: 77 1020 2313 0000 3102 1064 2363

EU: PL 55 1020 2313 0000 3102 1064 2371

USD: PL 27 1020 2313 0000 3302 1064 2389

TYTUŁ: STUDNIE

Szybki przelew: TUTAJ

 

 

 

Darowizna

 

 

 

 

 

Płatności są realizowane przez CashBill S.A.

Realizując wpłatę akceptujesz regulamin

 

menu
Instagram

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest SORUDEO AFRICA, siedziba: 40-085 Katowice, Mickiewicza 21.