posłuchaj

nagrania wywiady relacje

Kontynuować będziemy afrykańską przygodę. Udamy się na bezdroża, tym razem ugandyjskich sawann i buszu, żeby odnaleźć zagubione wartości, ale też tradycje plemienne, które wciąż są żywe w sercach mieszkańców Ugandy.

Uganda-perła Afryki

O afrykańskim uśmiechu, czarownikach i rebeliantach, zwyczajach Aczoli, bananach, których nie jada się na surowo i mądrych ugandyjskich przysłowiach opowiadają w magazynie Świat jest piękny, ks. David Okullu z Pabo, na północy Ugandy oraz dziennikarz i fotoreporter Krzysztof Błażyca, autor książki”Krew Aczoli”.
.

Światowy Tydzień Misyjny

W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Misyjn, który będzie przebiegać pod hasłem: „Będziecie moimi świadkami”. W ‘Śladach na piasku” pokażemy środowiska, które działają na rzecz misji: Fundację Sorudeo Africa, Akademickie Koło Misjologiczne im. Dr. Wandy Błeńskiej i Stowarzyszenie Misji Afrykańskich i powiemy jak będą przeżywać Niedzielę Misyjną i następujący po niej Tydzień Misyjny.

RMF24: Granda z bandami w Ugandzie

Posłuchajcie w mojej rozmowie z Krzysztofem Błażycą, co wywołało w tamtych ludziach aż taką żądzę okrutnych mordów? Do wojennych masakr dochodzą choroby dziesiątkujące ludność: dur brzuszny, HIV, tyfus, ebola. Czy to przeklęte miejsce na ziemi? Wygląda na to, jakby było nawiedzone przez złe duchy zwane „lacen”. – red. Bogdan Zalewski

Radio Wnet: Krew Aczoli wsiąkała w ziemię przez ponad 20 lat

Gwałty, porwania, pranie mózgu, brutalne morderstwa ku przestrodze dla innych, ale także wiara w Josepha Kony’ego były nieodłącznym elementem działań Lord’s Resistance Army w Ugandzie.
Posłuchaj

Radio Em: Afryka: kontynent wielu kultur i języków

Afryka zwana jest Czarnym Lądem – i to nie ze względu na kolor skóry jej mieszkańców, ale przez nieodkryte tereny – tak nazwano ją w XIX wieku. Kościół afrykański rozwija się dynamicznie. Mieszkańcy tej części świata jednak żyją w ubóstwie. Zabezpieczeniem ich potrzeb zajmuje się Fundacja Sorudeo Africa – o tym opowiada jej założyciel, Krzysztof Błażyca. Siostra Monika ma dla dzieci ciekawostki o… dzieciach. Mamy też bajkę – prosto z Afryki.

Radio Em: Męczennicy z Ugandy – Karol Lwanga i towarzysze

3 czerwca Kościół katolicki czci ugandyjskich męczenników, świętych Karola Lwangę i Towarzyszy. Byli dworzanami króla Mwangi II, który wydał wyrok na 45 chrześcijan – ci zginęli w Namugongo 3 czerwca 1886 r. W magazynie misyjnym przenosimy się do Munyonyo nad Jeziorem Wiktorii, gdzie obecnie znajduje się sanktuarium męczenników prowadzone przez franciszkanów konwentualnych z Prowincji Krakowskiej.
Posłuchaj

O Krew Aczoli w Raport o stanie świata

Rozmowa z autorem książki o Armii Oporu Pana, jednej z najbrutalniejszych organizacji terrorystycznych naszych czasów.
Posłuchaj

Radio EM: Misje dalekie i bliskie

Dominika Szczawińska gościła w studiu Radia eM, ks. Davida Ocullu z Ugandy. Kapłan wraz z Krzysztofem Błażycą opowiadał o sytuacji chrześcijan w tym kraju, gdzie wojna skończyła się niespełna 10 lat temu.
Posłuchaj

Radio Em: Afryka – kontynent kontrastów.

Krzysztof Błażyca – autor książek: „Tego drzewa nie zetniesz” i „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy”, opowiada nam o Afryce-kontynencie kontrastów:
Posłuchaj