Książki

 

Nagroda Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego 2017
Nagroda im. Stanisława Szwarc Bronikowskiego, Grand Prix Mediatravel 2017

 

 

Recenzje

 

Autor wprowadza na polski rynek wydawniczy pozycję poświęconą konfliktowi na północy Ugandy, w której głos oddaje tym, których konflikt ten dotknął w najgłębszy sposób. Czytając „Krew Aczoli" miałem wrażenie, że stanowi ona doskonałe dopełnienie „Nocnych wędrowców" Wojciecha Jagielskiego i „Dzieci-żołnierze. Kalami idzie na wojnę" Giuseppe Carrisiniego. To właśnie wyniki bezpośrednich rozmów, w formule wywiadów pogłębionych, są największą wartością publikacji.

prof. Andrzej Polus, Polskie Centrum Studiów Afrykanistycznych

Okrucieństwo nieprawdopodobne. Ta książka jest pełna opisów bardzo graficznych...

Dariusz Rosiak, Raport o stanie świata

To nie jest łatwa książka (niektóre opowieści są naprawdę drastyczne), a jednak nie mogłam się od niej oderwać. Rozmówcy Krzysztofa prostym językiem opowiadają o swoim życiu.

Anka Olej-Kobus, Afrykanka.pl

Wojna zawsze jest straszna, ale w Afryce straszniejsza. Wie to każdy, kto ją widział, o niej słyszał lub choćby przeczytał „Strategię antylop” Jeana Hatzfelda. Potwierdza to świetna książka Krzysztofa Błażycy o ponad dwudziestoletniej, okrutnej i mało znanej wojnie w Ugandzie. Wstrząsająca i piękna zarazem.

Tadeusz Biedzki, „W Piekle eboli”, „Dziesięć bram świata”

...ta historia poraża mocą samych faktów. I zdumiewa, że mimo ogromu cierpienia wiele ofiar ocaliło w sobie dobro... „Krew Aczoli” jest świetnie wykonaną robotą reporterską, pozwalającą spojrzeć na okrucieństwo wojny z różnych perspektyw...
Szymon Babuchowski, Gość Niedzielny

​​​

Bez znieczulenia o regionie świata i wojnach i ludziach tam, który mało kogo obchodzi. Z szacunkiem i otwartością - najlepsze cechy reportażu!
Izabel Dziugieł, goodreads.com

Bardzo dobry, wiarygodny dokument otwierający oczy na Afrykę zupełnie u nas nie znaną. Czyta się jednym tchem
opinia Czytelnika

„Krew Aczoli” to książka dla ludzi o mocnych nerwach, ale przede wszystkim dla tych, którzy poszukują prawdy. (...) Nie powiem „polecam”, ponieważ nie jest to przyjemna, relaksująca książka, za to na pewno zachęcam do tego, byście po nią sięgnęli. Ze względu na pamięć tych, którzy zginęli, oddając im należny, zaniechany hołd.
recenzja Autorki bloga "Kto czyta książki, żyje podwójnie"

 

"Krew Aczoli", ta książka jest wyrzutem sumienia dla wolnego, demokratycznego, dostatniego świata. Nie da się jej czytać bez emocji i bez przerażenia...
recenzja w Radiu Nadzieja

Gratuluje Krzyśkowi odwagi w docieraniu do prawdy, bo potrzebna jest odwaga, żeby wydobyć z ludzi tak wstrząsające historie.
Judyta Syrek, Stacja 7

 

Fragmenty

 

(...) Najbardziej przerażającą częścią rytuału było użycie czaszki dziecka, które próbowało ucieczki. Następnie ciała nacierano mieszanką masła z orzechów moo yaa z kolorową ziemią paala. Tak namaszczony stawał się dzieckiem żołnierzem Bożej Armii Oporu.

 

(...) Kony kazał pojmać tysiące osób i zabić ich w ciągu dwóch dni. Byliśmy psychicznie umęczeni. Wiesz, to strzelanie w głowę, albo przy użyciu pangi, aby uszkodzić mózg... Do dziś ludzie boją się być razem z nami. Widząc nas, mówią tylko: Kony. Kony...

Oyare Raymond, uprowadzony przez Lord's Resistance Army

 

(...) Ja jestem ojcem siedzącym na tronie. Ja witam żywych i umarłych. Lecz ci, co mają broń, nie przyjmują mych słów. Gdyby je przyjęli, powiedzieliby: „Afrykańczycy, macie ojca pomiędzy wami!". Ale oni mówią o mnie: „on jest szatanem".

Severino Lukoya, przywódca rebelii Holy Spirit Movement

 

(...) Uderzyli mnie w plecy. Upadłem. „Albo ją wykończysz, albo my ciebie!” Leżałem skulony na ziemi. Ból przeszył mi ciało. „Zabij, zabij, albo zabijemy ciebie!”. Bili mnie bez końca, aż z bólu krzyknąłem. „Ok, zrobię, co chcecie, tylko mnie już nie bijcie”. Wziąłem pangę, a oni krzyczeli: „Yeah! Yeah! Bądźmy tego świadkami...”

Steven Kilama, uprowadzony przez Lord's Resistance Army

 

(...) ... i duchy zaczynały. Nie wiedziałeś, co mówiły. A gdy już wszystko powiedziały, pozwalały mu powrócić. Wtedy stawał się ponownie zwykły, słaby. Pytaliśmy go, co duchy mu powiedziały. A on mówił, że mamy czynić to, co mu nakazały, bo jeśli nie, to ludzie będą mieć problemy. On tak działał.... brygadier Kenneth Banya, były doradca i prawa ręka Josepha Kony'ego

 

Gulu jest obecnie dokładnie dziesięć lat po rozmowach pokojowych w Jubie. Wiele się zmieniło od czasu tej dzikiej, otwartej przemocy, która dziś jest ukryta. Generalna atmosfera teraz jest cicha, spokojna, rzeczy wydają się wszystkie OK, ale jak wejdziesz głębiej...

John Baptist Odama, arcybiskup Gulu, lider rozmów pokojowych z LRA

 

Te obrazy wciąż mam w pamięci. Widziałam, jak wujkowi odcięli nogi i ręce. Czekali, aż się wykrwawi. Była też szkoła podstawowa obok naszego domu. Ośmiu nauczycieli ugotowali żywcem, a ludziom z wioski kazali zjeść ciała

Brenda Aliga, ocalona z masakry

 


 

 

Recenzje

 

Ciarki przechodzą. Śmierć jak splunięcie, kanibalizm i wojna religii, Jezus o kulach i kapitalni faceci zwani misjonarzami, terroryści i seks, politycy, zbrodniarze i polscy Sybiracy. Tygiel, który wrze i wybucha. Kto nie zaplanował bezsennej nocy nie powinien otwierać tej książki.

Tadeusz Biedzki, Sen pod baobabem, Dziesięć bram świata

Krzysiek pokazuje nam Afrykę jak dzikie zwierzę, które pokochane da się oswoić. Jest przybyszem z wielkich przestrzeni. Wie, jak sprawić, byśmy podeszli do Afryki jak najbliżej i chłonęli ją wszystkimi zmysłami.

Barbara Gruszka-Zych, Gość Niedzielny

Błażyca przemierza kraje strefy równikowej „po coś”, wnika w problemy polityczne i społeczne, stara się dociec sytuacji swoich rozmówców. Nade wszystko jednak pragnie pomagać. Oto powód jego obecności w krajobrazie.

Marek Rapnicki, Almanach Prowincjonalny

Teraz i my możemy znaleźć się pod świętym drzewem Kikujów; bać się panicznie dżu dżu, odwiedzić społeczność Wazanaki i poczuć zapach gotowanych bananów matoke. Pasja Krzysztofa w docieraniu do miejsc leżących daleko od utartych szlaków sprawia, że podążając tropem jego opowieści o Afryce poznajemy jej bardzo osobiste: raz piękne, a raz przygnębiające oblicze.

Beata Tomanek, Radio Katowice

Kris z pasją dotyka historii naszego kraju. Thank you Kris for your good and inspiring work.

Virginia Wangui Kabugu, Catholic Mirror Kenya

Polak w Afryce, krainie odległej i obcej, ma dwa wyjścia: może wracać do domu lub przyjrzeć się, wsłuchać i spróbować zrozumieć. Krzysiek wybrał to drugie rozwiązanie. Gorąco polecam!

Łukasz Wierzbcki, Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd

Książka „Tego drzewa nie zetniesz” to bardzo mocny i poruszający reportaż. Zawarte tu opowieści chyba nikogo, kto je pozna, nie pozostawią obojętnym. Autor, pisząc o tych wszystkich wspomnianych problemach, rozrywających na kawałki afrykański kontynent, niczego nie łagodzi, nie ukrywa. Mówi o wszystkim wprost, a przywołane przez niego fakty, przywołane historie, po prostu porażają, wzbudzając sporo emocji i różnorodnych odczuć, takich jak przerażenie, smutek, niedowierzanie, ale też i szacunek dla tych ludzi, którzy robią tak wiele dobrego dla mieszkańców Afryki, dają im nadzieję na lepsze życie, a przy tym czerpią z tej działalności radość.

Dorota Pansewicz, Art Travel, Sztuka Podróżowania

Fantastyczna ksiażka, która opowiada o losach ludzi zamieszkujących tereny Afrykańksie. Jak dla mnie była to doskonała podróż po niesamowitych kulturach, pordóż odkrywania nieziemskich miejsc oraz stykania się z magią. Zdecydowanie warto przeczytać!!!! Polecam!!!

Recenzja Czytelnika

 

 

 

 

Instagram

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest SORUDEO AFRICA, siedziba: 40-085 Katowice, Mickiewicza 21.