Nairobi
||

Kosmiczne projekty Kenii i Ugandy

Kenia ma swojego pierwszego operacyjnego satelitę. Satelita obserwacyjny Taifa-1 (taifa – w suahili: naród) ma zostać wystrzelony 13 kwietnia na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.

Wydarzenie będzie „kamieniem milowym”, dla kenijskiego programu kosmicznego, poinformowały we wspólnym oświadczeniu kenijskie ministerstwo obrony i Kenijska Agencja Kosmiczna.

Zobacz start: https://ksa.go.ke/taifa-1-satellite/

Satelita został w pełni zaprojektowany i opracowany przez kenijskich inżynierów. Jego zadaniem będzie dostarczanie danych dot. między innymi rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego – podaje oświadczenie. Kenia, doświadcza bowiem jednej z najtrudniejszych suszy od dziesięcioleci, po pięciu nieudanych porach deszczowych.

Pierwszy kenijski eksperymentalny nanosatelita (CubeSat), został wystrzelony, 11 maja 2018, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z kolei pierwszym afrykańskim krajem, który wysłał satelitę w kosmos, był Egipt. Miało to miejsce w roku 1998.

Od listopada 2022 r. wystrzelono w sumie ponad 50 satelitów, wyprodukowanych w 13 krajach Afryki. Żaden nie został jednak wystrzelony z afrykańskiej ziemi. (Czy to się zmieni? W styczniu br. Dżibuti poinformowało o porozumieniu z firmą z Hongkongu ws. budowy komercyjnego portu kosmicznego o wartości 1 miliarda dolarów. Jego ukończenie ma zająć pięć lat).

W listopadzie 2022 Uganda z powodzeniem wysłała na pokładzie rakiety NASA swojego pierwszego w historii satelitę na międzynarodową stację kosmiczną.

Satelita został zaprojektowany i skonstruowany przez trzech inżynierów z Ugandy, w ramach międzynarodowego programu projektowania satelitów, we współpracy z instytutem technologii Kyushu w Japonii.

Jego projektantami są Edgar Mujuni, Derrick Tebusweke i Bonny Omara, którzy otrzymali również tytuły inżynierów ds. systemów kosmicznych.

Według Ministerstwa Nauki i Technologii Ugandy, PearlAfricaSat-1 ma dostarczać dane badawcze i obserwacyjne, które zapewnią rozwiązania w zakresie prognozy pogody, gruntów, zbiorników wodnych, mapowania minerałów i monitorowania rolnictwa.

Zbierane dane mają też zapobiegać katastrofom, być użyteczne w planowaniu infrastruktury i bezpieczeństwa granic.

Monica Musenero, minister nauki, technologii i innowacji Ugandy, wyraziła przekonanie, że udział Ugandy w programie badań kosmicznych, będzie impulsem dla gospodarki kraju, z którego skorzysta wiele sektorów.

Projekt rozpoczął się w kwietniu 2020 r. w ramach projektu BIRDS-5, podczas którego ugandyjscy inżynierowie przeszli szkolenie w zakresie projektowania, produkcji i testowania satelity.

BIRDS-5, ma na celu rozwój rodzimego programu kosmicznego. Jest wdrażany we współpracy z instytutem technologii Kyushu w Japonii.

Uganda buduje również stację naziemną w Mpoma w Mukono do dowodzenia, kontroli i zarządzania PearlAfricasat-1 przez krajowych inżynierów.

Oprócz informacji, które będą otrzymywane z satelity, Uganda otrzymała możliwość korzystania z usług pozostałych satelitów eksploatowanych w ramach projektu BIRDS-5.

Źródła: aljazeera/theeastafrican/africannews

Udostępnij

Podobne artykuły