|

5 mln dolarów nagrody za przywódcę ADF

Stany Zjednoczone oferują do 5 milionów dolarów za informacje, które mogą doprowadzić do pojmania przywódcy rebeliantów powiązanych z Państwem Islamskim we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga – informuje serwis africanews.

Chodzi o Musa Baluku, obecnego przywódcę muzułmańskiej formacji ADF (Sprzymierzonych Sił Demokratycznych), odpowiedzialnej za masakrę tysięcy cywilów.

Baluku objął dowództwo ADF po aresztowaniu w Tanzanii w 2015 r. jej byłego przywódcy, Jamila Mukulu. Baluku jest objęty sankcjami Organizacji Narodów Zjednoczonych i Stanów Zjednoczonych za działalność terrorystyczną.

Do ostatniego ataku islamistycznej ADF doszło w środę (8 marca) wieczorem we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Wg lokalnych władz, rebelianci powiązani z Państwem Islamskim, zabili ponad 40 osób.

Do ataku doszło w dwóch położonych blisko siebie wioskach na terytorium Beni, w prowincji Kiwu Północne.

AFP, powołując się na szefa lokalnej społeczności, informuje o 38 osobach zabitych w Mukondi i 8 w Mausa. Wg relacji, napastnicy „po cichu weszli do wioski Mukondi” i dokonali mordu na ludności za przy użyciu noży.

Odpowiedzialny za te zbrodnie przywódca ADF, prawdopodobnie urodził się pomiędzy 1975 a 1977 w dystrykcie Kasese w Ugandzie. Pochodzi z grupy Mukonjo.

Wcześnie został salafickim dżihadystą. Służył jako imam w meczecie Malakaz w Kampali. Był jednym z pierwszych członków ADF i jednym z głównodowodzących u boku Jamila Mukulu.

Po tym jak ADF opuściło tereny Ugandy, przenosząc się do Demokratycznej Republiki Konga, Mukulu mianował Baluku na liczne stanowiska w ADF. Był m.in. sędzią wymierzającym kary tym, którzy naruszyli interpretację prawa szariatu przez grupę. Baluku odpowiadał również za szerzenie ideologii ADF wśród rekrutów.

Po aresztowaniu Jamila Mukulu, w Tanzanii w 2015 roku, Baluku zajął jego miejsce jako dowódca ADF i mianował się „szejkiem”.

Baluku rozszerzył zasięg ADF poprzez media społecznościowe w celu rekrutacji większej liczby zwolenników i publicznie doprowadził do sojuszu z ISIS i Al Szabab.

Głównym obozem ADF, na terenie DR Konga był tzw. „Camp Medina”, do czasu zajęcia go przez armię kongijską w styczniu 2020 r. Od lutego 2020 r. formacja przeniosła się  do „Camp Kajuju” w „Madina II”.

W relacjach tych co uciekli z formacji ADF, opublikowanych w raporcie z 2018 „Inside the ADF Rebelion” (https://www.insidetheadf.org/) Baluku jest postacią brutalną i porywczą, nakazującym porywanie dzieci, aby służyły jako dzieci-żołnierze. Jest odpowiedzialny za masowe mordowanie cywilów.

Wiadomo również, że egzekwuje swoją władzę w ADF poprzez taktyki zastraszania, a egzekucje na podejrzanych dokonywane są przez ścięcie głowy lub ukrzyżowanie.

ADF powstała pierwotnie na terenie Ugandy, a od polowy lat 90-tych, obecna jest we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga.

W 2021 r. rebelianci dokonali ponownych ataków na terenie wschodniej Ugandy, co doprowadziło do wspólnej operacji sił kongijskich i ugandyjskich, w celu wytropienia ADF w kongijskich prowincjach Kiwu Północne i Ituri.

W 2021 roku Departament Stanu uznał Baluku za „globalnego terrorystę”, a ADF za „organizację terrorystyczną”.

źródło: africanews

Udostępnij

Podobne artykuły